0%

Kiełbasa smażona na ruszcie opalanym węglem smakuje wybornie - delikatnie wędzony, dymny aromat, chrupiąca skórka i delikatna faktura sprawiają, że ten rodzaj mięsa dla wielu Polaków jest niezbędnym podczas każdego grillowania. Większość nacina ją przed rozpoczęciem przyrządzania. Jedni wycinają paski, inni robią szachownicę. Czy słusznie?

Okazuje się, że niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jaką kiełbasę mamy do dyspozycji i jaki efekt chcemy osiągnąć. Wydawałoby się, że szkoły są dwie. Jedni nacinają kiełbasę na ukos, inni robią krzyżyki bądź szachownice. Przyjęło się, że w ten sposób mięso lepiej się upiecze, oraz że potrawa będzie mniej kaloryczna. I faktycznie, jeśli natniemy kiełbaskę - tuszcz będzie skapywał podczas pieczenia. Jeśli zależy nam, by wytopiło się go mniej - powinno naciąć się “w paski”. Jeśli zależy nam na większym pozbyciu się tłuszczu - wówczas bardziej wskazane są “krzyżyki”. Trzeba jednak bardzo uważać, by kiełbasy nie naciąć za mocno. Podczas pieczenia nie tylko może się nadmiernie wysuszyć, ale też może się połamać. Jest też trzecia szkoła - obecnie najczęściej stosowana przez najwybitniejszych szefów kuchni. Przekonują, by kiełbasy w ogóle nie nacinać. Do jej przygotowania wykorzystuje się bowiem mięso oraz tłuszcz (zwykle w formie bardzo tłustych kawałków tuszy, np. podgardla). Te tłuste kawałki dodawane są nie bez powodu. Zapewniają soczystość. Poza tym, jak wiadomo, tłuszcz jest nośnikiem smaku i to dzięki niemu potrawy cieszą nasze podniebienia bogactwem walorów. Nacinanie kiełbasy przed obróbką sprawia, że to, co masarz zawarł najlepszego i najsmaczniejszego w kawałku kiełbasy, wytapia się.

Wielu wytrawnych domowych grill-masterów może jednak powiedzieć że nie nacięta kiełbasa może pęknąć. To prawda, jednak szanse są niewielkie. A nawet jeśli tak się stanie, tego tłuszczu wycieknie z niej znacznie mniej niż podczas celowego nacięcia przed obróbką cieplną. Jeśli jednak nadal obawiacie się pękania, można ją lekko nakłuć w kilku miejscach, ale nie nacinać.

 

Smacznego grillowania!