0%

 

Wędliny dojrzewające - czyli jakie?

Jak wiadomo, wędliny to wszystkie wyroby pozbawione wilgoci. W miarę usuwania wilgoci z mięsa, nabiera ono zupełnie nowych właściwości i charakterystycznej struktury. Wśród najbardziej znanych etapów produkcji wędlin należy wymienić wędzenie na ciepło lub zimno, suszenie i peklowanie. Tradycyjne metody pozwalają na cieszenie się smakiem doskonałego mięsa pozbawionego chemicznych dodatków. Produkcja wędlin dojrzewających rozwijała na długo przed wynalezieniem lodówek. Swoje metody produkcji dojrzewających wędlin odkryli już Grecy i Rzymianie. W wielu zakątkach świata np. we Włoszech można dziś znaleźć lokalne, specjalistyczne sklepy mięsne, które peklują swoje mięso w piwnicach lub w innych chłodnych miejscach, które niekoniecznie są chłodzone. Tradycja, oryginalne receptury i odpowiednie warunki przechowywania składają się na wybitne wrażenia smakowe, jakie oferują wędliny dojrzewające.

 

Lonza – schab z Puławskiej od Mąka i Woda 

Lonza to produkt mięsny wytwarzany z chudego schabu bez kości, peklowany solą, a następnie suszony na powietrzu przez okres co najmniej 3 do 4 miesięcy. Wyśmienity przysmak typowy dla regionu Marche, Lonza jest tradycyjnie wytwarzany z bardzo chudej i delikatnej górnej części grzbietu świń poddawanych ubojowi jesienią i zimą we Włoszech. Aromatyzowany ziołami lub przyprawami. Mięso jest nadziewane naturalnymi osłonkami i stopniowo dojrzewające w zimnych miesiącach, dzięki czemu jest to bogata specjalność, którą Włosi tradycyjnie spożywają na wiosnę. Lonza ma charakterystyczną białą pleśń, która podbija jej smak. Wędlina charakteryzuje się jednolitym różowym do ciemnoczerwonym kolorem oraz chrupiącą, delikatną konsystencją, Lonza łączy mocne smaki i pieprzowe aromaty.

 

Polędwica dojrzewająca Pieczone&Wędzone

Wędzonka z polędwicy marynowana na sucho przez okres 4 – 6 tygodni, w przyprawach skomponowanych według autorskiej receptury. wędzona zimnym dymem 7 dni w różnych cyklach czasowych, naturalnie dojrzewająca 6-8 tygodni. Polędwica Pieczone&Wędzone wolna od GMO. Smaczna wędlina produkowana z mięsa pozyskiwanego z kameralnego gospodarstwa, w którym przykłada się wysoką uwagę do podawania zwierzętom odpowiedniego pożywienia. W manufakturze Pieczone&Wędzone nie są używane barwniki– zdrowe wyroby mają dzięki temu naturalny smak, jak dawniej.

Coppa od Mąka i Woda

Dojrzewająca karkówka wieprzowa Coppa o doskonałym smaku Wiele źródeł historycznych wskazuje, że Coppa di Parma była produkowana od końca XVII wieku. Dziś karkówka wieprzowa Coppa di Parma jest wytwarzana z precyzyjnie przyciętej części szyi świni, nadziewanej naturalnymi osłonkami i produkowana w regionach Emilia-Romania, Piemont i Lombardia. Coppa powstaje na terenach o specyficznym, wilgotnym mikroklimacie. Podczas mroźnych zim i ciepłych lat wędliny z Parmy mogą powoli dojrzewać, uzyskując delikatny aromat i słodki smak. Coppa di Parma jest doskonała jako przystawką, może być podawana z focaccią lub chlebem na zakwasie i lampką dobrego wina. Mięso dojrzewa minimum dwa miesiące.

 

 

Szynka dojrzewająca Pieczone&Wędzone

Surowa wędzonka wieprzowa wędzona zimnym dymem, długo dojrzewająca i naturalnie suszona. Smakowita propozycja marki Pieczone&Wędzone. Dodatek ziół i przypraw i wędzenie zimnym dymem przez około 7 dni w różnych cyklach czasowych, dodaje jej wyjątkowego smaku. Manufaktura stosuje tylko naturalne metody produkcyjne, beki czemu szynka osiąga jedyny w swoim rodzaju smak. Naturalnie dojrzewająca (6-8 tygodni) wędlina jest parzona i kąpiemy w specjalnym wywarze z dodatkiem przypraw ziół i soli. W ten sposób dajemy mięsu naturalnie zyskuje się smakiem, aromatem. Szynka dojrzewająca zawiera tylko 45% soli dopuszczonej w UE dawki soli – to nic innego jak naturalny konserwant, który nie szkodzi zdrowiu, jeśli jest podawany jest w zmniejszonym do minimum stężeniu.

 

 

Fiocca – włoski przysmak od Mąka i Woda

Szynka sezonowana Fiocco - delikatnie podwędzana w dymie bukowym, a następnie poddana procesowi dojrzewania. Oryginalnie jest produkowana z jednej tylnej części tuszy. Fiocco di Parma kojarzy się z klimatycznymi, włoskimi manufakturami wędlin, w których sprzedaje się ją w całości Szynka Fiocco jest doskonała jako aperitif, krojona w dość grube plastry, oferuje jedyną w swoim rodzaju strukturę, którą uwielbiają podniebienia koneserów dobrego smaku.

 

Wędliny dojrzewające w Deli2.pl – odkryj smak polskiej tradycji i klasyczne wyroby włoskie.