0%

Tradycyjnie przyrządzana przy okazji świniobicia. W Polsce znana od XVII wieku, przywędrowała prawdopodobnie z Niemiec (tam zwana jest Grützwurst). Kiszka, kaszok, krupniok, czy uniwersalnie - kaszanka, bo o niej mowa, jest jednym z najbardziej tradycyjnych produktów podczas sezonu grillowego. Jako przebój grillowy Polaków doczekała się nawet swojego święta, które obchodzi 1 maja.  Kaszanka charakteryzuje się dużymi wartościami odżywczymi. Nasza kaszanka od Zagroda Szlędaki wytwarzana jest według tradycyjnych reguł i tylko z naturalnych składników, czyli kaszy, podrobów, mięsa wieprzowego, oraz przypraw. Kaszanka stanowi bogate źródło cennych mikroelementów, smakuje doskonale jako danie z grilla lub też z patelni.

A gdyby tak spróbować tego tradycyjnego specjału w innej odsłonie?

 

Proponujemy wspaniałą kaszankę z grilla z dodatkiem jabłek i cebuli. To propozycja dla wszystkich entuzjastów kaszanki i nie tylko. Jej smak wzbogacony o aromat jabłek to zupełnie nowa kompozycja, która zasmakuje nawet osobom, które amatorami kiszki nie są. 

 

Składniki: 

 

 

Przepis:

Cebule należy obrać, pokroić w piórka i podsmażyć na patalni. 

Układamy cztery kawałki duże folii aluminiowej. Na każdym kawałku kładziemy pokrojoną w plastry kaszankę,  “ósemki” jabłek oraz gruszek i zeszkloną cebulę. Na wierzch rozsmarowujemy łyżeczkę chrzanu. Zawijamy kaszankę szczelnie w folii i układamy na grillu, bądź zapiekamy w formie do pieczenia w piekarniku. Jeśli wybieramy tę drugą opcję, to pieczemy około 15 minut w 200 stopniach.

 

Smacznego!