0%

Zorganizowanie przyjęcia grillowego na świeżym powietrzu to doskonały sposób na przyjemne spędzenie kwietniowych wieczorów. Motywem przewodnim wydarzenia mogą zostać steki wołowe. Przygotowaliśmy ofertę sezonową – uwzględniającą mięso na grilla najwyższej klasy. W tej roli świetnie się sprawdzi starannie wyselekcjonowana wołowina od najlepszych dostawców w mieście. W Deli2.pl dostępne są także grillowe klasyki, takie jak: kiełbasa, karkówka czy szaszłyki. Mięsa i wędliny polecane na BBQ mają doskonałe składy - nie znajdziesz w nich polepszaczy, wypełniaczy i chemicznych dodatków, ponadto steki Crazy Butcher na grill zachwycają marmurkowością. Dla koneserów mięsnej uczty przygotowaliśmy ofertę najlepszych steków z mięsa ras Black Angus i Red Angus. Mamy także prawdziwy hit sezonu. Australijska, chilijska i amerykańska wołowina wagyue zamieni zwykłe garden party w luksusową ucztę. 

 

Angielskie sosy, ekologiczne warzywa i świeże pieczywo będą smakowitym uzupełnieniem uczty w mięsnym stylu. Zebraliśmy komplet informacji, które pomogą w wyborze i przygotowaniu najlepszego steka grillowanego.

 

Wołowina na grill - liczy się jakość.
Każdy znawca sztuki grillowania przyzna, że sekretem przygotowania doskonałego steku są nie tylko umiejętności kulinarne, lecz również jakość zakupionego mięsa. Nasz kompleksowy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości związane z grillowaniem mięsa wołowego - wskazówki i porady pomogą wydobyć maksymalnie dużo smaku z najlepszego mięsa. Uczta z grillowanymi stekami w roli głównej przygotowana z uwzględnieniem naszych porad, zapewni kubkom smakowym niespotykane dotąd doznania. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, możesz pożegnać się z wizją przygotowania niezjadliwego, twardego steku. Jeśli wyznajesz zasadę zero waste – świetnie, obiecujemy, że steki zachwycą wszystkich gości zaproszonych na przyjęcie. Dowiedz się, które kawałki wołowiny wybrać oraz jaki stopień wysmażenia będzie pasował do Twoich kulinarnych preferencji.

 

Etap pierwszy: przygotowanie steku do grillowania.
Przygotowanie steku do umieszczenia na ruszcie nie jest skomplikowane. Po wyjęciu go z lodówki należy odczekać minimum 30 minut, by stek osiągnął temperaturę pokojową. „Zrelaksowany” stek ugrilluje się szybciej i bardziej równomiernie, nie będzie zimny w środku. Kupując cięte kawałki mięsa stekowego, etap wycinania mięsa w idealne 2- lub 3-centymetrowe kawałki i pozbywania się nadmiaru tłuszczu mamy już za sobą.

 

Etap drugi: oliwa, sól i pieprz.
Dobra wołowina nie wymaga specjalnej oprawy, by wydobyć pełnię smaku z mięsa, wystarczą najprostsze dodatki - sól, pieprz i oliwa z oliwek. Posmaruj stek z obu stron oliwą z oliwek, aby nie przywierał do grilla.

 

Etap trzeci: grillowanie właściwe.

Rozpalając grilla, należy zadbać, o podział rusztu na dwie strefy, w których będą panowały różne temperatury. Przyprawione mięso umieszczamy na ruszcie, w miejscu, w którym panuje możliwie najwyższa temperatura. W zależności od pożądanego stopnia wysmażenia należy grillować stek przez ściśle określony czas, sprawdzając jego temperaturę za pomocą specjalistycznego termometru. Od niecałej minuty dla stopnia wysmażenia blue do nawet 10-12 minut, jeśli chcemy uzyskać stopień wysmażenia well done i dysponujemy grubym stekiem

 

 

Najlepsze kawałki wołowiny na grilla
Marmurkowe mięso z charakterystycznymi przerostami tłuszczu idealnie sprawdzi się na grillu. Zwyczajowo trudno dostać je w supermarkecie, dlatego przygotowaliśmy ofertę najlepszych sklepów z wołowiną w Warszawie, które specjalizują się w sprzedaży steków z ras mięsnych np. Black Angus o doskonałym smaku. Na grilla szczególnie polecane są: bavette, t-bone, ribeye, polędwica wołowa - chateaubriand, polędwica wołowa - filet minion, flat iron, porterhouse, picanha. Zalety każdego z wymienionych steków opisujemy w oddzielnym poście na blogu.

 

Steki z dostawą do domu – poznaj naszego dostawcę.

Crazy Butcher to jeden z najmodniejszych i najbardziej cenionych sklepów mięsnych w Warszawie. Marka założona przez Filipa Wekę stawia na najwyższą jakość oferowanych produktów. Wyśmienita wołowina, wieprzowina, jagnięcina i drób zdobędą uznanie najbardziej wymagających koneserów dań mięsnych. Crazy Butcher zaprasza na królewską ucztę ze stekami z Angusa oraz mięsem i wędlinami w roli głównej. Misją marki jest popularyzowanie fascynacji do świadomej konsumpcji mięsa wyśmienitej jakości. Odpowiednia soczystość, marmurkowość, szlachetny smak oraz mała zawartość tłuszczu i cholesterolu to dewiza Crazy Butcher. Bydło angielskie hodowane w mazurskim gospodarstwie Crazy Butcher pochodzi z Anglii, a jakość produktów oferowanych przez markę jest dokładnie taka sama, jak w przypadku mięsa z gospodarstwa królowej Elżbiety II, znajdującego się w letniej rezydencji Windsorów. W malowniczo położonym, mazurskim gospodarstwie Crazy Butcher o powierzchni 1500 hektarów, zwierzęta mają doskonale warunki do wzrostu. Wszystkie etapy rozwoju bydła i przygotowania wyrobów masarskich są prowadzone pod czujnym okiem angielskiego mistrza. Oferta Crazy Butcher zachęca do odbycia kulinarnej podróży w przeszłość i zakosztowania mięsnych specjałów o wyjątkowych walorach odżywczych i smakowych. Takich steków nie znajdziesz nigdzie indziej.

 

Steki i inne produkty rekomendowane na grilla zamówisz z darmową dostawą - poznaj pełną ofertę Deli2.pl – zorganizuj przyjęcie w stylu BBQ w luksusowym stylu.