0%

Coraz częściej jedząc cenimy nie tylko wartości smakowe potrawy, ale również te wizualne. Właściwa prezencja potrawy potrafi znacząco podnieść jej ekskluzywność. Jeśli chcesz, by Twój talerz wyglądał jak przygotowany przez kucharza najwyższej klasy, zapoznaj się z kilkoma zasadami.

Wydaje się, że sztuka dekorowania potraw to pewna nowość. Nic bardziej mylnego. Jej tradycja sięga już VII wieku. Jako pierwsi zainteresowali się nią Azjaci. To oni przykładali wielką wagę do potraw jakie serwowali swoim cesarzom. Później uwielbienie do dekorowania potraw, zwane garnirowaniem, pokochano w innych częściach świata, w tym w Europie. Jednak dzisiejsze dekorowanie potraw różni się znacznie od trendów jakie panowały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas najchętniej robiono “wycinanki” z owoców i warzyw tworząc z nich rośliny czy zwierzęta i ozdabiano nimi pełne talerze i półmiski. Dziś o takich dekoracjach lepiej zapomnieć.

Współczesny trend to przede wszystkim dekoracje z kwiatów i ziół. Panuje tu jedna podstawowa zasada: to co znajduje się na talerzu, również dekoracja, musi być jadalne. Dania z użyciem kwiatów i ziół powinny być przede wszystkim spójne “tematycznie”. Dlatego odradza się dekorowania orientalnego dania rodzimymi kwiatkami występującymi na naszych łąkach. Analogicznie nie powinniśmy do potraw swojskich, regionalnych używać roślinności egzotycznej. Potrawę powinniśmy przyozdobić roślinnością jaka występuje w kraju, z którego pochodzi danie. Warto też dobrać odpowiedni rozmiar talerza. Wybieramy taki, który z łatwością pomieści serwowane przez nas danie, a nawet znacznie większe, dające możliwość większego rozmachu przy dekoracji. W żadnym wypadku nie serwujemy dużego okazałego dania, na małym talerzyku. Nie należy bać się pustych przestrzeni na talerzach. Podkreślają one ład i uwypuklają zamysł kompozycji. Modna jest również asymetria i nieparzystość. Na talerzu znacznie lepiej będzie prezentowało się 7 niedbale rozrzuconych malin, niż 6 ułożonych symetrycznie. Warto postawić też na kontrast. Ciemne dania pięknie prezentują się na jasnej zastawie i odwrotnie, te jasne wyjątkowo zyskują prezentowane na ciemnych talerzach. Sos również może być znakomitą dekoracją. Ale nie zalanie nim potrawy, co powoduje że wygląda wybitnie nieestetycznie, a stworzenie kropeczek, kropelek cz artystycznych maziai. Gdy danie wymaga dużej ilości sosu, należy go podawać w małej miseczce na sos – nigdy nie bezpośrednio na talerzu. Te kilka prostych zasad spowoduje, że Wasze dania będą nie tylko wybitnie smakować, ale również luksusowo wyglądać. Warto poćwiczyć trochę sztukę zdobienia, bo za pierwszym razem efekt może nie być idealny. Ale jak wiemy, praktyka czyni mistrza.

Powodzenia!