Róże to ozdoba każdego przydomowego ogrodu. Poszczególne odmiany różnią się między sobą wielkością, barwą kwiatów, wymogami uprawowymi czy wrażliwością na mróz. Można je sadzić w formie krzewów, pnączy, a nawet jako pojedyncze, wyraziste akcenty w rabatach. Niektóre kwitną jednokrotnie w sezonie, podczas gdy inne powtarzają kwitnienie wiele razy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć oko przez wiele lat, dodając ogrodowi elegancji i wyjątkowego charakteru.
Róże w ogrodzie – garść porad dla początkującego ogrodnika
Róże najlepiej rosną w miejscach wyeksponowanych na słońce, a jednocześnie dobrze osłoniętych od wiatru. Potrzebują żyznej i lekko kwaśnej gleby o pH od 5,5 do 6,5 zapewniającej optymalne warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia. Nie tolerują przy tym podmokłego i stale wilgotnego podłoża – zasadzenie w takim miejscu może prowadzić do szybkiego gnicia korzeni. Jeżeli mieszkasz w chłodniejszym regionie, rozważ zakup odmian mrozoodpornych, które wytrzymują temperatury do
-30 stopni Celsjusza i nie trzeba ich przykrywać na zimę. Pamiętaj, aby dokładnie poznać potrzeby każdej róży przed posadzeniem. A kiedy najlepiej sadzić róże? Przyjmuje się, że idealną porą jest późna jesień – zwłaszcza w przypadku roślin z odkrytym systemem korzeniowym.
Jakie róże do ogrodu wybrać? Inspiracje do ogrodu i na balkon
Najliczniejszą grupę róż ogrodowych stanowią róże wielokwiatowe, które słyną z dużych i efektownych kwiatów. Kwitną kilkukrotnie od czerwca do późnej jesieni, ubarwiając ogród przez cały sezon wakacyjny. Ich wysokość może dochodzić do 120 cm, co sprawia, że doskonale nadają się zarówno do nasadzeń grupowych, jak i w charakterze roślin soliterowych (rosnących samotnie). Rośliny wymagają zacisznych i ciepłych stanowisk, regularnej pielęgnacji oraz dobrego zabezpieczenia przed mrozem, dlatego mogą sprawić delikatne problemy początkującemu ogrodnikowi. Ciekawymi odmianami wielokwiatowymi są Marvelle o niespotykanym wybarwieniu łączącym odcienie żółtego, czerwonego i pomarańczowego, oraz często kwitnące Cherry Lady o głębokim koralowym odcieniu.
Róże miniaturowe – odmiany łatwe w pielęgnacji i uprawie
O wiele łatwiejsze pielęgnacji są róże miniaturowe, które świetnie sprawdzą się w małych ogrodach oraz na tarasach czy balkonach. Można je sadzić w donicach lub na niewielkich rabatach. Jeżeli chciałbyś uprawiać rośliny na balkonie, sadzonki róż z tego sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-roz/ będą strzałem w dziesiątkę. Dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się czerwone-srebrzyste róże miniaturowe z serii Lilliputs, które wykazują dużą odporność na choroby grzybowe, oraz oryginalna odmiana Little Artist o drobnych kwiatach zebranych w liczne kwiatostany. Takie miniaturowe rośliny ozdobią każdą skrzynkę i pojemnik na balkonie, nie zabierając przy tym cennej przestrzeni.
Róże rabatowe – najczęstszy wybór do przydomowego ogrodu
Róże rabatowe to najpopularniejsza grup róż ogrodowych charakteryzująca się obfitym kwitnieniem, które trwa od wczesnego lata do późnej jesieni. To dość niskie rośliny, osiągające od 40 do 80 cm wysokości, które doskonale sprawdzą się do obsadzania rabat czy ścieżek ogrodowych. Kwiaty róż rabatowych są mniejsze niż wielkokwiatowych, ale pojawiają się w dużych ilościach w formie dekoracyjnych kiści. Odmiany róż rabatowych są bardzo zróżnicowane pod względem kolorystyki. Przykładowo, odmiany Europeana czy Nina Weibull mają intensywnie czerwone kwiaty. Z kolei Queen Elisabeth czy Kalinka zachwycają subtelnymi, różowymi płatkami. Ciekawą propozycją do ogrodu są także Swany czy Schneewittchen wyróżniające się białymi i kremowymi płatkami.
Artykuł sponsorowany